Athletics Staff

Head Coaches, Program Heads, P.E. Teachers, & Administrative Staff

Athletics Department: 713.243.5423

1 2 > showing 1 - 40 of 68 constituents
Will Alford

Will Alford

Coach
Jennifer Arenkiel

Jennifer Arenkiel

Yoga Teacher
John Beckwith

John Beckwith

PE Teacher, Boys' Track & Field Program Head
David Berthold

David Berthold

History Teacher, Middle School, and Coach
Steven Boeder

Steven Boeder

Coach
Torrence Botts

Torrence Botts

Boys Basketball Program Head, PE Teacher
Curt Brooks

Curt Brooks

PE Director, Boys' Soccer Program Head, Boys' Cross Country Program Head, PE Teacher, and Coach
Jerrick Cabrales

Jerrick Cabrales

Coach
Becca Carey

Becca Carey

Coach
Michael Centra

Michael Centra

Boys' Lacrosse Program Head, PE Teacher, and Coach
Jackie Ciconte

Jackie Ciconte

PE Teacher, Field Hockey Program Head, and Coach
Ken Conner

Ken Conner

Science Teacher, Upper School, Girls' Track & Field Program Head, and Coach
John Couture

John Couture

Mental Skills Coach
Ernest Davis

Ernest Davis

Coach
Jeff Diedrich

Jeff Diedrich

Innovation Coordinator, Yearbook Teacher, Middle School, and Coach
Tony Dobson

Tony Dobson

Coach
Roman Doss

Roman Doss

Math Teacher, Middle School, and Coach
Bobby Eggleston

Bobby Eggleston

PE Teacher, Golf Program Head, and Coach
Desiree Elliott

Desiree Elliott

Coach
Justin Flores

Justin Flores

Wrestling Program Head and Coach
Rob Fox

Rob Fox

Coach
Johnny Galic

Johnny Galic

Security Guard and Coach
Ryan Gillentine

Ryan Gillentine

Filmmaking Teacher, Upper School, and Coach
Joshua Godden

Joshua Godden

Information Technology Manager and Coach
Cynthia Griffing

Cynthia Griffing

Head Athletic Trainer
Ashton Harrell

Ashton Harrell

Coach
Ed Harris

Ed Harris

History Chair and Teacher, Upper School
Molly Higby

Molly Higby

PE Assistant Director, PE Teacher and Coach
David Holm

David Holm

Director of Athletics
Adam Holt

Adam Holt

English Teacher, Middle School, Boys' Volleyball Program Head, and Coach
Martanya Hyde

Martanya Hyde

Coach
Carson James

Carson James

Cooney Fellow, Middle School and Coach
Steve Kastner

Steve Kastner

Orchestra Director, Middle and Upper School, and Coach
Kim Kastuk

Kim Kastuk

PE Teacher and Coach
Nathan Larned

Nathan Larned

Assistant Athletic Director, Football Program Head, and Coach
Beth Lester

Beth Lester

Girls Lacrosse Program Head
Randy Little

Randy Little

Part-time Coach
Steve Maas

Steve Maas

PE Teacher, Baseball Program Head
Mark Machado

Mark Machado

Coach
Brian Mandell

Brian Mandell

Coach